Magyarbarát személycsere a lengyel kormányban
A héten először vett részt kormányülésen Marek Kuchciński, aki múlt szerdán vette át kinevezését a kancellária élére, miután előző hónap végén a kormánypárt nyomására benyújtotta lemondását Michał Dworczyk. Dworczyk Mateusz Morawiecki kormányfő egyik legközelebbi bizalmasa volt. Meggyengülését egy tavaly nyáron kirobbant ügy indította el, amikor feltörték a postafiókját. Azóta rendszertelenül szivárognak részletek a levelezéséből, ami a Jog és Igazságosságra (PiS) és annak környezetére nézve felettébb kellemetlen. Sokan arra számítottak, hogy Dworczyk lemondására vagy lemondatására már közvetlenül a botrány kirobbanása után sor kerül. Vélhetően akkor azért nem lépett a kormányoldal, mert azt a látszatot keltette volna, hogy a szivárogtatásban szerepet játszó erők – bárkik is legyenek –, közvetlenül befolyásolni tudják a lengyel kabinet összetételét.
A lemondatásban most is sokkal inkább Morawiecki személye és helyzete lényeges, nem annyira a tavalyi ügy. Pár hónapja rebesgették kormányzati körökben is, hogy küszöbön állhat a kormányfő távozása. Az, hogy Morawieckit végül nem érintette a váltás, előrevetíti: minden bizonnyal kitölti a parlamenti ciklust. Egy esetleges miniszterelnök-csere felettébb kockázatos, sőt kevéssé logikus lépés lett volna Jarosław Kaczyński pártelnök részéről. Az új kormányfőnek kellett volna ugyanis belevezetnie az országot az energiaválság miatt különösen nehéznek ígérkező téli hónapokba, és utána ráfordulnia a jövő ősszel esedékes választási kampányra. Ha Morawiecki maradt is, egyik legerősebb, legfelkészültebb emberének elvesztése egyértelműen kedvezőtlen fordulat a miniszterelnök számára.
Ugyanakkor a fejlemény azt is sejtetni engedi, hogy Mateusz Morawiecki már jóval több, mint a hatalmát csak Jarosław Kaczyński bizalmából merítő politikus, amely bizalom korábban az egyik legfontosabb, sőt kezdetben szinte kizárólagos tőkéje volt. Feltehetőleg tényleges hatalmának és befolyásának növekedése is hozzájárult ahhoz, hogy a párton belül vele szemben fellépők mind nagyobb elánnal próbálták meggyengíteni.
A Dworczyk helyét átvevő Marek Kuchciński személyében Kaczyński egyik régi bizalmasa fogja vezetni a kancelláriát, aki várhatóan határozottabban szeretné a lengyel és a közép-európai hangot hallatni az uniós intézményekkel fennálló vitákban. Magyar szempontból azonban talán ennél is fontosabb, hogy a volt házelnök majd külügyi bizottsági elnök a magyar–lengyel barátság ápolásának egyik legelkötelezettebb képviselője Lengyelországban. Még a leginkább távolságtartó tavaszi–nyári hónapokban is fenntartotta a párbeszédet magyar partnereivel. Májusban nyílt levélüzenetet váltott Németh Zsolttal, az Országgyűlés Külügyi Bizottságának elnökével a kölcsönös megértés és megértetés jegyében. Június elején tagja volt a Németh Zsolt által fogadott lengyel parlamenti delegációnak, nyár végén pedig azt hangsúlyozta a varsói Felczak Intézet által szervezett Krasiczyni Vezetőképző Nyári Egyetemen, hogy az Oroszországgal és a háborúval kapcsolatos különbségeknek nem szabad beárnyékolniuk a többszáz éves stratégiai együttműködést.
Akkor is, ha új pozíciójában feltehetőleg különös körültekintéssel kell majd megszólalnia, hiszen a háború eszkalálódásának egyes fázisai minduntalan újabb és újabb akadályokat gördítenek a magyar–lengyel párbeszéd elé, egy dolog bizonyos: Morawiecki közvetlen közelében egy olyan személlyel több lesz, akinek a politikai portfóliójában a magyar–lengyel kapcsolat erősítése kiemelt helyen szerepel.
A lengyel és olasz politikára vonatkozó információkért, kérjük, + kövesse a Nézőpont HunPolIt oldalát