Orbán Viktor: Magyarország Ukrajna barátja
Orbán Viktor: „Magyarország Ukrajna barátja” – lengyel nyelvű cikk a wPolityce hasábjain a magyar álláspontról, menekültek befogadására irányuló erőfeszítésekről, dezinformációról.
„Maga a határátlépés számunkra tragikus volt, mivel nem tudtuk, mikor térünk vissza hazánkba. Én és a bajtársaim hazai földet raktunk a zsebkendőinkbe, hogyha meghalunk, magunkkal vigyük a sírba. Búcsúzóul megcsókoltuk az anyaföldet…Csaknem minden állomáson a környékbeli falvakból s városokból összesereglett magyarok vártak ránk. Az együttérzés könnyeivel a szemükben, fehérkenyeret, füstölt szalonnát, zöldpaprikát, s számunkra teljesen ismeretlen nedvdús gyümölcsöt, szőlőt nyomtak a kezünkbe. A vasúti peronokon meleg étellel megrakott asztalok álltak. A szívességnek ezt a mélyig hatoló erejét tapasztalva nem éreztük már az átélt események nyomasztó hatását…” – E szavakat lengyel menekültektől jegyezték le, akik 1939 szeptemberére emlékeztek. Magyarország a németek részéről nehezedő hatalmas nyomás ellenére megnyitotta a határait, több tízezer lengyelt befogadva. Hasonló szavakat hallunk ezekben a napokban ukránul, angolul és magyarul a budapesti és más városok pályaudvarain, ahová az Ukrajnából érkező menekültekkel megtöltött vonatok érkeznek. “A magyar szervek nagyon segítőkészek és gyorsak voltak” – mondja angolul egy hallgató a magyar kormánnyal egyik leginkább kritikus magyar portál által forgatott videón. “Két önkéntes fogadott be minket a házukba, akik meleg ételt is adnak. A rokonaik hoztak nekünk ruhákat, sőt, játékokat is a gyerekeknek” – mondja egy ukrán hölgy a meghatottság könnyeivel a szemében.
Maga Szijjártó Péter külügyminiszter emelte ki, hogy Magyarország e generációjának történetében az eddigi legnagyobb humanitárius akció zajlik. A kormány, az önkormányzatok, a vasút és más szervek, a civil szféra és mindennapi állampolgárok működnek együtt azért, hogy minden menekültnek tudjanak fedélt, meleget, ételt, pár jó szót, és minden olyan segítséget biztosítani, amire szükségük van. Varga Judit igazságügyi miniszter befogadott egy kárpátaljai családot, a MOME egyetem megnyitotta a campusát a menekültek előtt, számos cég szervez önerőből segítséget a határon és a pályaudvarokon a háború kitörése óta. Ennek ellenére még ma is feltűnnek olyan üzenetek Lengyelországban, amelyek a magyar határok megnyitását követelik a menekültek előtt.
„Magyarország Ukrajna barátja”- húzta alá Orbán Viktor a köztelevízióban. A magyar kormány a kezdettől ismételte, hogy az Unió és a NATO minden közös lépését támogatja, benne az Oroszországgal szembeni szankciókat. Szijjártó Péter külügyminiszter elmondta, hogy Magyarország támogatja az Ukrajna Európai Uniós tagságára vonatkozó kezdeményezést. Ettől függetlenül Donald Tusk folyamatosan fakenewsokkal hergeli a közvéleményt a magyarok ellen. Mi több, múlt pénteki tweetje után úgy látszott, hogy a lengyelek bizonyos része (nagyobb is mint a Polgári Platform vaselektorátusa) elhiszi, hogy Magyarország egyike azon országoknak, amelyek blokkolták Oroszország leválasztását a SWIFT-rendszerről. A Visegrádi Együttműködés erejét jelzi, milyen gyorsan igyekezett Eduard Heger szlovák miniszterelnök aláhúzni, hogy mindez nem igaz.
Ha háború van, felüti a fejét a dezinformáció. De az, hogy az Európai Néppárt elnöke is alkalmazza, gyengítve ezzel az EU keleti szárnyát, meglepő. A politikai nézetkülönbségek, a pártverseny ellenére nehéz megérteni, hogy egy olyan geopolitikai helyzetben, amelyben Közép-Európa népeinek újracsak arra a következtetésre kéne jutniuk, hogy a régió EU-n belüli megerősítése nélkül mindig ütközőzónát fognak képezni országaink, Donald Tusk ugyanazzal az eltökéltséggel igyekszik két kézzel szétverni a magyar–lengyel együttműködést, mint amilyennel hónapok óta relativizálja Mateusz Morawiecki kormányának gazdasági-társadalmi eredményeit, vagy éppen gyengíti a lengyel álláspontot a szuverenitásról folytatott vitában.
A stratégiai nyugalom elsődleges fontosságú egy ilyen feszült helyzetben. Nemcsak a vezető politikusoktól, hanem minden állampolgártól elvárható. A magyar – lengyel barátság és együttműködés mélyen gyökerezik a történelemben, és biztosan túlélik a dezinformáció e hullámát is. A lengyeleknek, a wPolityce olvasóinak köszönhetően, nem a dezinformálásra különböző eszközöket és arcokat használó nagyhatalmaknak. Vajon Magyarország és Lengyelország képes-e megerősíteni egymást, amikor évtizedeket meghatározó kihívásokkal kell szembenézniük?
Az eredeti cikk, lengyel nyelven az alábbi linken érhető el: