A haza nem lehet ellenzékben
A 2019-es önkormányzati választások óta lépten-nyomon azt hallja az ember, különösen az elmúlt pár hónapban, hogy a mostani jobboldali, kereszténydemokrata kormány ki akarja véreztetni az ellenzéki vezetésű városokat és így nem kapnak fejlesztési forrásokat sem. Múlt héten egy olyan bejelentés járta be a nyilvánosságot, amely rácáfol a politikailag motivált szirénhangokra, bizonyítva azt, hogy a magyar kormány számára a munkahelyvédelem, az önkormányzatok támogatása szempontjából nincsen A és B kategóriás település vagy állampolgár. Mi is volt ez a hír?
Oroszlányban és Tiszaújvárosban két amerikai vállalat összesen három beruházást hajt végre 12 milliárd forint értékben, amelyek összesen 5300 munkahelyet védenek meg és több mint 200 új munkahely teremtése történik meg. Ezeket a fejlesztéseket 4,4 milliárd forintos vissza nem térítendő forrással támogatja meg a magyar kormány. Ez azt jelenti, hogy a magyar kormány hozzájárulása nélkül egyik beruházás sem valósulhatna meg. Mit érdemes tudni ezekről a településekről? Oroszlány 2002 óta egy ciklust leszámítva ellenzéki vezetés alatt áll, Tiszaújvárost pedig 1990 óta előbb az SZDSZ, majd 2006 óta az MSZP irányítja. Oroszlány élén például az a Lazók Zoltán áll, aki 2014-ben az MSZP-DK-Együtt színeiben lett városvezetővé megválasztva és akinek a rokona két éve még Recskre küldte volna a jobboldali választópolgárokat. Egyik önkormányzat sem vádolható kormánybarátsággal, de ezek a befektetések bizonyítják, hogy a kormány mindenki számára igyekszik támogatást adni, mint ahogy egy normális demokráciában, jogállamban illik, márpedig Magyarország minden rágalom ellenére az.
Az egy említésre méltó tény, hogy volt olyan vezetés Magyarországon az elmúlt harminc évben, amelyik politikai alapon tartotta fontosnak az önkormányzatok támogatását. Lamperth Mónika, a II. Gyurcsány-kormány önkormányzati és területfejlesztési minisztere úgy fogalmazott 2006 októberében a baloldali vereséggel végződő önkormányzati választás után, hogy „Higgyétek el, hogy tudjuk a dolgunkat. Én olyan javaslatot fogok a frakciókkal való egyeztetés után a kormány elé terjeszteni, ami a kormánypárti politikusoknak és a szocialista politikusoknak erős lehetőséget és mandátumot ad a regionális területfejlesztési tanácsban.” A múlt fényében a baloldali támadások hiteltelenek, mivel pont ők voltak azok, akik az ilyen jellegű önkormányzati finanszírozások koordinálását politikai alapon kívánták elvégezni. Nem meglepő azonban ez a típusú viselkedés, mivel ahogy az ősi kommunista taktika tartja: vádold meg ellenfeledet azzal, amit te csinálsz. A haza már pedig azért nem lehet ellenzékben, mivel mint ahogy a fenti két példa is mutatja, a mostani kormányzati fejlesztéspolitika igyekszik minden városnak segítséget biztosítani. Igazodva ahhoz, amelyet a kormányfő 2002-ben elmondott, majd 2019-ben megerősített, amikor kifejezte azt, hogy gratulál minden megválasztott polgármesternek, képviselőnek és kijelentette, hogy “készen állok az együttműködésre”, mivel “a haza nem lehet ellenzékben”.