A hegyen épült város
A nem kis részben John Winthrop – Bibliából kölcsönzött – gondolatára épülő amerikai szabadságeszmét az elmúlt napokban megrázta a Capitoliumot megostromlók – egész világot bejáró – képe. Ebben a helyzetben Washington feladata egyszerű lenne: választ találni a miértre. Az első reakciók megszülettek, melyek ugyan nem válaszokat kerestek, de cserébe nem fukarkodtak a „csőcselék” -hez hasonló jelzőkkel. A Trump jelenséggel nem szimpatizáló politikusok és értelmiségiek, a mainstream média sajtómunkásai és néhány balliberális megmondóember megelégedhet ezzel, a politika természetével foglalkozók aligha. Félreértés ne essék: a Kongresszus épületét feldúlók vandalizmusa nem maradhat következmények nélkül. A törvényszegők megbüntetése azonban pusztán tüneti kezelés marad, ha nem követik pozitív tettek. Ha a Demokrata Párt nem vonja le a következtetéseket, ha mindenre az lesz a válasz, hogy a Kongresszus immár mindkét házát uraló párt erőből áttolja a radikális társadalomátalakítási terveit, az csak további haragot fog szülni.
A Donald Trumpra szavazó több mint 74 millió amerikai – egy elenyésző kisebbségtől eltekintve – törvénytisztelő polgár, akiknek azonban most félelmeik vannak. Félnek, hogy az ország, amelyet ismernek és szeretnek, hamarosan megszűnik olyannak lenni, amilyennek most ismerik és most szeretik. Azzal, hogy ezek az emberek nemet mondtak Joe Biden-re, nem a középutas politikára mondtak nemet, mely akár hiteles is lehetne valakitől, aki 30 évig volt Delaware állam szenátora. Arra a radikális baloldali agendára mondtak nemet, amely a szűk két hét múlva beiktatandó elnök mögött áll. Az illegálisan az országba érkező milliók állampolgársággal történő „jutalmazására” mondtak nemet, a gender ideológia terjesztésére mondtak nemet és nem utolsósorban a radikális baloldal által elképzelt állammal együtt járó adóemelésekre mondtak nemet.
Az Egyesült Államok társadalma ma polarizáltibb, mint történelme során talán bármikor. Amennyiben a Biden adminisztráció a Demokrata Párt bal szárnyának elképzeléseit kezdi el megvalósítani, az is marad. Ha a Green New Deal-ra hivatkozva a környezetvédelem egyszerű bányabezárásokat jelent majd, az afroamerikaiak melletti kiállás pedig a rendszerszintű rasszizmussal való hergelésre korlátozódik, nem lesz társadalmi megbékélés. Egy ilyen politika már a két év múlva esedékes félidős választásokon visszaüthet. Ha tehát Joe Biden komolyan gondolja szavait, melyek szerint újra össze akarja hozni Amerikát, most kell önmérsékletet gyakorolnia és ugyanerre bíztatni a Demokrata Pártot is. E nélkül a törékeny amerikai demokrácia aligha jut nyugvópontra.