Andrzej Duda legerősebb embere is alakíthatja a lengyel külpolitikát, avagy: nem Szczerski megy a külügyhöz, a külügy (egy része) megy Szczerskihez
A köztársasági elnökválasztás óta a lengyel közvéleményt leginkább foglalkoztató kérdés a kormány átalakítása. A minisztériumok számának csökkentésével a PiS belső koalíciós partnereinek meggyöngítését is célzó struktúraváltás keretében az egészségügyi és a külügyi tárcák élén már nyáron személycsere történt. Utóbbi vezetését a leköszönési szándékát korábban világossá tevő Jacek Czaputowicztól Zbigniew Rau jogászprofesszor vette át, aki a tavalyi parlamenti választás óta a Szejm külügyi bizottságának elnöki tisztségét töltötte be. A jelek szerint azonban a külföldi miniszterkollégáknak nemcsak az ő, hanem a köztársasági elnök kabinetvezetőjének a mobilszámát is érdemes lesz elmenteniük.
Andrzej Duda ugyanis a korábbiakhoz képest mélyebb tartalommal töltheti meg az alkotmány 133. paragrafusának utolsó pontját, amely szerint: „A köztársasági elnök a külpolitika terén együttműködik a miniszterelnökkel és a külpolitikáért felelős miniszterrel”. A második ciklusában már nem az újraválasztást, hanem a történelmi örökségét szem előtt tartó elnök szeretné cáfolni az ellenzék által hangoztatott gúnyos metaforát, miszerint ő csak „Kaczyński töltőtolla”, a törvények aláírásáért felelős statiszta lenne. Alighanem a PiS elnökének sem volna ellenére, ha ez irányú ambícióit nem elsősorban a belpolitikában – például egyes törvények megvétózásával –, hanem fajsúlyos, nagy presztízsű külpolitikai témák felelőseként valósítaná meg.
Erre lehetőséget adhat a Közép-Európa megerősödése szempontjából ígéretesnek látszó, a Duda „saját gyermekének” tekintett Három Tenger Kezdeményezés előmozdítása, valamint az erős lengyel–amerikai együttműködés fenntartása, amelynek legfontosabb szimbolikus elemei eddig is a Trump–Duda találkozók voltak. Az Európa-politikát a brüsszeli és berlini szalonokban a leginkább elfogadott PiS-politikus, Mateusz Morawiecki kormányfő határozná meg, míg a Rau-vezette minisztérium elsősorban egyfajta infrastrukturális támaszként szolgálna.
Amennyiben ez a forgatókönyv valósul meg, úgy az elnöki kabinet vezetője, Krzysztof Szczerski lehet a lengyel külpolitika új erős embere. A politikusi rutin mellett komoly szellemi felkészültséggel is felvértezett Szczerski („Az európai utópia” című könyve 2018-ban magyarul is megjelent) neve korábban felmerült NATO-főtitkárként is, majd az Európai Bizottság Lengyelország által delegált biztosaként, és többször emlegették a külügyi tárca várományosaként is. És bár – egyelőre – nem költözött el az elnöki palotából, úgy látszik, hogy ott végül mégis a külügyek egy részének alakításáért fog felelni.