Andrzej Dudának van több veszítenivalója a kiélezett kampányhajrában
A lengyel Rzeczpospolita összeszedett kilenc közvélemény-kutatási eredményt az elmúlt napokból. Hat szerint a hivatalban lévő elnök, a kormánypárt által is támogatott Andrzej Dudának van nagyobb esélye, hogy megismételje 2015-ös sikerét, háromnál Varsó liberális főpolgármestere, a Polgári Platform alelnöke, Rafał Trzaskowski vezet. Várhatóan 1–2 százalékos különbséggel fog eldőlni a végletekig kiélezett választás július 12-én. A bizonytalanok megszólításában a jelöltek fellépése is sokat számíthat a hajrá kampányeseményein.
Isztambul, 2005. május 25. A Liverpool háromgólos hátrányból egyenlít az AC Milan ellen a Bajnokok Ligája döntőjében. A sírból visszahozott mérkőzés olyan lélektani előnyt ad az angoloknak, hogy a tizenegyesrúgás már-már formaságnak tetszik, noha ugyanakkora eséllyel vág neki mind a két csapat. A Milan játékosai láthatólag nem tudják függetleníteni magukat attól, hogy mekkora lehetőséget szalasztottak el a rendes játékidőben, négyből hárman is hibáznak, míg az angolokról sugárzik; ezt már senki nem veheti el tőlük.
Hasonló a helyzet a lengyel köztársasági elnökválasztások második fordulója előtt. A választás május elején formaságnak látszott, egyedül az lehetett kérdés, hogy Duda már az első fordulóban megnyeri-e. Rafał Trzaskowski varsói főpolgármester lendületes kampánya és az, hogy a magát függetlennek mondó Szymon Hołownia több mint két és fél millió kormánnyal elégedetlen szavazót megszólított, váratlanul kiélezetté tette a versenyt. A pár száz- vagy akár tízezer szavazatkülönbséggel eldőlni látszó kampányfinisben minden apró részlet számít, nem utolsó sorban a most már főleg bizonytalanokat megszólítani igyekvő két jelölt kisugárzása.
Trzaskowski számára a második forduló afféle jutalomjáték. A PO korábbi indulóját, Małgorzata Kidawa-Błońskát május elején 5 százalék alatt mérték, őt magát 15 százalék körül, akkor, amikor belépett a képzeletbeli arénába. Az első fordulóban elért 30 százalékos eredményével a pártját már megmentette a kínos kudarctól, s így az eljelentéktelenedés veszélyétől. A végeredménytől függetlenül ő lesz az ellenzék következő erős embere.
Ennél azonban többet akar; érzi a győzelem lehetőségét, és saját tábora is éhes a sikerre; a PO választóinak 2011 óta csak az önkormányzati választásokon volt okuk kisebb örömökre, de egy átütő diadalra lassan egy évtizede hiába várnak. Ettől most egy hajszál választja el őket. Trzaskowskiból és csapatából sugárzik a győzni akarás, és mindez sokak szemében elhomályosítja az olyan megmosolyogtató kijelentéseket, hogy elnökként nem a PO, nem Donald Tusk és nem a globalista liberális tőke érdekeit fogja szolgálni, miután még – ahogyan ezt hangsúlyozza – párttagságát is visszaadja.
Ezzel szemben Andrzej Duda arcvonásaiban másfél hete fel lehet fedezni a kudarctól való félelem jeleit. Láthatóan nyomja a hatalmas tét (arról, hogy veresége esetén gyakorlatilag meg fog bénulni a törvényhozás, itt írtunk). Defenzívába lavírozza magát az olyan olcsó propaganda eszközökkel szemben is, mint a Trzaskowski által gyűlésről gyűlésre hurcolt üres pulpitus, amely azt a hamis látszatott akarja kelteni, hogy Duda nem állt ki vele vitázni. (Egy, lehetőségig független médium által szervezetett vitát sokkal inkább Trzskowski került, ez a tény azonban abban a posztfaktuális kampányban, ahol a PO jelöltje azzal is vádolhatja a PiS-t, hogy adókat emel, mit sem számít).
A győzelemhez Dudának és a stábjának el kell felejtenie, hogy – elsősorban Kidawa „szerencsétlenkedésének” köszönhetően – milyen hatalmas előnyük volt április-májusban. Erőt meríthetnek az első forduló jó eredményéből, és abból is, hogy mindezt egy válság kellős közepén, ráadásul egy parlamenti választási győzelem után bő fél évvel érték el, amikor jellemzően csökken a mindenkori kormányok támogatottsága. Az első fordulóból kiindulva Duda, ha csekély előnnyel is, de győzelemre számíthat. Ehhez Trzaskowski és a kudarc lehetősége helyett egyszerűen saját magára és családbarát programjára kell koncentrálnia, és visszatérni ahhoz a magabiztossághoz, amelyet június 28-a előtt sugárzott.