Diáktüntetés vagy manipulált menet?
Ötezer embert volt képes mobilizálni Szlovákiában két gimnáziumi diák kezdeményezése, az április 18-i pozsonyi korrupcióellenes menet. A látszólag politikus- és politikamentesnek meghirdetett rendezvény előkészítésében a szervezők szerint kizárólag középiskolások és egyetemisták vettek részt, a néhány tucat online érdeklődővel indult megmozdulást elsősorban közösségi média duzzasztotta tömegrendezvénnyé.
Robert Kaliňák belügyminiszter lemondását, jobb országot, Robert Fico miniszterelnök „lapátra tevését” követelte a skandáló tömeg Pozsony belvárosában, ahol az ismerősnek ható „Nem maradunk csendben!” jelszó is felcsendült. A 18 éves szervezőknek az országban uralkodó állapotokból és a kenőpénzrendszerből lett elegük, de egyúttal az oktatás és az egészségügy tarthatatlan helyzetére is rá kívántak mutatni. Példaként a közelmúltbeli romániai demonstrációk szolgáltak számukra. A diákok a kormányhivatalban leadott memorandumban fogalmazták meg követeléseiket: a menet szervezői a nagy korrupciós botrányok kivizsgálását, a belügyminiszter, az országos rendőrfőkapitány és a különleges ügyész leváltását, továbbá a mečiari amnesztiák valódi eltörlését kívánják elérni.
A középiskolások menetét és/vagy annak céljait szóban támogatásáról biztosította Andrej Kiska köztársasági elnök, Richard Sulík, az SaS elnöke és Igor Matovič, az Egyszerű Emberek vezéralakja is. A korrupcióellenes demonstrációt a diákok szónoklatai mellett zenészek fellépései színesítették, s mivel a rendezvény szándéka szerint elvben politikamentes (politikusmentes) volt, honatyák helyett a mečiari amnesztiák állóvizét felkavaró Emberreblás című film színészei és Szlovákia első számú whistleblowere, Zuzana Hlávková mondott beszédet. A szlovák Külügyminisztérium volt alkalmazottja mellesleg azóta, hogy az uniós elnökség túlárazott rendezvényeinek ügyét a nyilvánosság elé tárta, a Soros-hálózathoz tartozó Transparency International projektkoordinátoraként tevékenykedik. A korrupcióellenes menet egyik főszervezője, Karolína Farská pedig annak a Szlovák Vitaklubnak (SDA) a berkeiben fejlesztette kommunikációs képességeit, amely kapcsán nem kell mélyre ásni, hogy világossá váljon a civil szektorral és annak fő szponzorával, a Soros György-féle Open Society Foundations-szel való összefonódás.
A menet apropóját adó és a transzparenseken visszaköszönő korrupció szó azonban korántsem kizárólag a Pozsonyban utcára vonulók ajkáról, hanem a kormányzati kommunikációban is rendre visszhangzik, jelezve a probléma valódi súlyosságát. Robert Fico miniszterelnök minden (látszat)intézkedést megtesz annak érdekében, hogy személyét a korrupció elleni elkötelezett harccal kösse össze a nyilvánosság: civil szervezetek vezetőivel találkozik, az OECD auditját kéri, és levélben biztatja a polgármestereket arra, jelentsék be, ha visszaélést tapasztalnak. A középiskolások tehát helyesen mérték fel (helyesen mérték fel helyettük?), mi az a hívó szó, amellyel tömegeket lehet mobilizálni Szlovákiában.
A blogon megjelenő tartalom nem feltétlenül tükrözi a Nézőpont Intézet álláspontját.
(fotó: dennikn.sk)