A hamiskártyás Gyurcsány aduval a kezében is csal
A politikai szimbolikában a mostani szavazás jelentősége sokkal nagyobb, mint a tényleges súlya: megszakadt Veszprém, Tapolca és Salgótarján rossz sorozata, kiderült, hogy a Fidesz igenis tud nyerni időközi választást.
A dunaújvárosi időközi önkormányzati választást a Fidesz jelöltje nyerte, pedig a Fidesz számára hatalmi tétje nem volt a küzdelemnek. A 15 szavazó képviselő testületi tagból mostanáig 9, mostantól újra 10 tag lesz fideszes. Ráadásul a Fidesz számára meglehetősen kellemetlen ügy – gyilkossággyanú – tette szükségessé a választásismétlést. S akkor a baloldali sajtó által unos-untalan ismételgetett állítólagos botrányokról még nem is beszéltünk, amely miatt az egyszerű újságolvasó azt hihetné, hogy a vasmű városában nem lehet látni az utcán este… A sportban azt mondanák, innen szép nyerni, s a Fidesznek ez sikerült is. Noha a választási eredmény 6 százalékponttal elmaradt a 2014-eshez képest, az könnyen magyarázható a tétnélküli meccs demotiváló hatásával. A politikai szimbolikában a mostani szavazás jelentősége sokkal nagyobb, mint a tényleges súlya: megszakadt Veszprém, Tapolca és Salgótarján rossz sorozata, kiderült, hogy a Fidesz igenis tud nyerni időközi választást. Egyetlen aprócska feltétel azért kell ehhez: hogy a Jobbik és a baloldal is külön kampányoljon és ne jöjjön létre közöttük titkos paktum az esélyesebb javára. Az említett városokban sok jel utalt erre.

Persze elbizakodásra ez a helyben és országosan is előnyös eredmény sem jogosítja fel a Fideszt, mindenesetre Dunaújváros semmiképpen sem vált (újra) vörös várossá, Magyarország pedig vörös országgá.
A helyzet egyértelműnek tűnt, amíg nem jött Gyurcsány Ferenc. Az exminiszterelnök telekürtölte a sajtót azzal, hogy valójában a baloldali összefogás nyert volna. A budapesti zsurnaliszták gyorsan össze is adták a számokat és a Fidesz jelöltjének 405 szavazatát e szerint 17-tel valóban meghaladja az országos baloldali összefogás egykori tagjaira eső szavazatok száma.
Csakhogy. A PM jelöltjének 84 szavazatát nem feltétlenül lehet hozzáadni a baloldali összefogáshoz, mert a Párbeszéd Magyarországért 2014-ben és 2016-ban is tudatosan külön jelöltet állított a körzetben és senki nem is próbálta behúzni őket a baloldali összefogásba a mostani kampányban sem. Lehet, hogy éppen ezért kapott ennyi szavazatot a garantáltan Gyurcsány-mentes baloldali jelölt (két éve 4,8, most 8 százalékot). Így valójában csak a DK és az MSZP (2014-ben még a mostanra eltűnt Együtt is) összefogásáról lehetett volna szó, az ő feltételezett közös jelöltjük pedig csak 338 szavazatot kapott volna, messze lemaradva a Fidesz jelöltje mögött. S akkor azzal még nem is számoltunk, hogy egy baloldali összefogás akár mozgósítóan hathatott volna a baloldallal nem szimpatizáló, de a részvétel szükségében most kételkedő Fidesz-szimpatizánsokat.
Tény, hogy Gyurcsány fontos adukártyát szerzett a majdani, biztosra vehető baloldali összefogás tárgyalásaihoz. De egy hamiskártyás aduval a kezében is csal. Gyurcsány az MSZP-t ugyan legyőzte, de a baloldal elszalasztott, általa óhajtott összefogása a Fideszt még elméletben sem.
A blogon megjelenő tartalom nem feltétlenül tükrözi a Nézőpont Intézet álláspontját.